Przewody doktorskie – nowa procedura

„Nowa procedura” doktorska obowiązująca osoby, którym wszczęto przewody doktorskie po 01.10.2013

  • Warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego jest posiadanie wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym wymienionym w wykazie czasopism naukowych ogłaszanym przez ministra właściwego do spraw nauki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014r. poz. 1620 oraz z 2015r. poz. 249 1268) lub w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej lub publiczna prezentacja dzieła artystycznego.
  • W przypadku osoby będącej beneficjentem programu „Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 187a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, która nie spełnia warunku wszczęcia przewodu doktorskiego określonego w ust. 2, warunkiem wszczęcia tego przewodu jest dołączenie do wniosku opinii potwierdzającej wysoką jakość prac badawczych prowadzonych przez tę osobę oraz wysoki stopień zaawansowania tych prac, wydanej przez opiekuna naukowego posiadającego tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego lub uprawnienie równoważne z uprawnieniami doktora habilitowanego, nabyte na podstawie art. 21a.
  • Kandydat przedstawia Prodziekanowi ds. Nauki założenia pracy oraz komplet wymaganych dokumentów (wg wzoru).
    W spotkaniu uczestniczy opiekun naukowy.
  • Po akceptacji dokumentów opiekun naukowy na posiedzeniu RW przedstawia sylwetkę naukową kandydata i założenia planowanej rozprawy doktorskiej.
  • RW głosuje nad wszczęciem przewodu doktorskiego i wyznaczeniem promotora, a także promotora pomocniczego, w przypadku jego udziału w przewodzie (głosowanie tajne) oraz wyznacza komisję przeprowadzającą egzamin doktorski z języka obcego nowożytnego.
  • Kandydat najpóźniej na tydzień przed RW, na której mają być powołani recenzenci, składa w Dziekanacie rozprawę doktorską (w 2 egzemplarzach oraz na płycie CD (w plastikowym opakowaniu) w formacie pdf w 2 egzemplarzach) wraz  z opinią promotora o pracy.
  • Rozprawa doktorska może mieć formę maszynopisu książki, książki wydanej lub spójnego tematycznie zbioru rozdziałów w książkach wydanych, spójnego tematycznie zbioru artykułów opublikowanych lub przyjętych do druku w czasopismach naukowych, określonych przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie przepisów dotyczących finansowania nauki.
  • Rozprawa doktorska powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim, a rozprawa doktorska przygotowana w języku obcym również streszczeniem w języku polskim.
  • RW w głosowaniu tajnym powołuje 2 recenzentów:
    •       dla kandydatów – pracowników UM w Łodzi lub doktorantów, spośród osób niebędących pracownikami UM w Łodzi
    •       dla kandydatów spoza UM w Łodzi, spośród osób niebędących pracownikami Uczelni/jednostki organizacyjnej zatrudniającej kandydata (w tym przypadku może być recenzent zatrudniony w UM w Łodzi, ale na innym Wydziale niż WNoZ) oraz w głosowaniu jawnym wyznacza komisje przeprowadzające egzaminy doktorskie z:
      – dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej
      – dyscypliny dodatkowej – filozofii, socjologii lub historii.
  • Po otrzymaniu 2 pozytywnych recenzji i zdaniu przez kandydata wszystkich wymaganych egzaminów, RW glosuje nad przyjęciem rozprawy doktorskiej i dopuszczeniem do publicznej obrony (głosowanie tajne) oraz powołuje komisję doktorską do przyjęcia i przeprowadzenia obrony rozprawy doktorskiej (głosowanie jawne). Warunkiem przystąpienia do obrony pracy doktorskiej jest opublikowanie (lub przyjęcie do druku) jako pierwszy autor jednej lub więcej prac oryginalnych (bez kazuistyki) w czasopiśmie lub czasopismach o punktacji MNiSW wynoszącej co najmniej 8 punktów. Rozprawa doktorska może mieć formę spójnego tematycznie zbioru co najmniej trzech artykułów, opublikowanych lub przyjętych do druku w czasopismach naukowych wymienionych w części A listy czasopism punktowanych MNiSW, posiadających łącznie współczynnik wpływu IF co najmniej 2, z tym że doktorant musi być pierwszym autorem wszystkich prac wchodzących w skład tego zbioru, a co najmniej dwie prace wchodzące w skład zbioru muszą być pracami oryginalnymi (bez kazuistyki). Do dorobku naukowego nie wlicza się prac oryginalnych z komercyjnych badań klinicznych, z wyjątkiem przypadków, w których kandydat występuje jako pierwszy lub ostatni autor lub autor korespondencyjny (Uchwała nr 30/2017r. Senatu UM w Łodzi z dnia 26.01.2017r. wraz z Załącznikiem oraz Uchwała Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu z dnia 21.11.2017r.).”
  • Streszczenie rozprawy doktorskiej łącznie z recenzjami zamieszcza się na stronie internetowej WNoZ. Streszczenie rozprawy doktorskiej zamieszcza się w dniu podjęcia przez RW uchwały o przyjęciu rozprawy doktorskiej, a recenzje w dniu ich przekazania przez recenzentów. Streszczenie rozprawy i recenzje pozostają na stronie internetowej co najmniej do dnia nadania stopnia doktora.
  • Streszczenia rozpraw doktorskich i recenzje podlegające zamieszczeniu na stronie internetowej przekazuje się niezwłocznie po ich złożeniu do Centralnej Komisji w celu ich opublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej.
  • Obrona rozprawy doktorskiej odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji doktorskiej, najwcześniej 10 dni po przyjęciu rozprawy doktorskiej przez RW. Obrona składa się z części jawnej i niejawnej. Podczas jawnej części obrony kandydat przedstawia główne założenia rozprawy doktorskiej (ok. 10-15 min.), recenzenci przedstawiają nadesłane do Dziekanatu recenzje, a kandydat ustosunkowuje się do uwag w nich zawartych. Część jawną posiedzenia kończą odpowiedzi kandydata na pytania zadane przez osoby obecne na obronie. W części niejawnej komisja odbywa posiedzenie, na którym podejmuje w głosowaniu tajnym uchwałę w sprawie przyjęcia obrony rozprawy doktorskiej i ewentualnego wyróżnienia pracy (jeśli z takim wnioskiem w swych recenzjach wystąpili obydwaj recenzenci).
  • Na posiedzeniu RW głosuje nad nadaniem stopnia doktora (glosowanie tajne).
  • Osoba, której nadano stopień doktora ma obowiązek  przygotowania  SYNABY i wysyłać ją do Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz uiścić opłatę za wydanie dyplomu doktorskiego w wysokości 120 PLN (opcjonalnie dodatkowo 80 PLN za wydanie odpisu w języku angielskim) na konto:
    Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Al. Kościuszki 4, 90-419 Łódź
    ING Bank Śląski 51 1050 0099 6385 2222 2222 2222
    (z podaniem imienia i nazwiska oraz uwagą – opłata za dyplom doktorski)

Wydrukuj strone
Do gory
Do gory