Aktualności

Inauguracja X Łódzkich Senioraliów

Rynek Manufaktury – 11maja 2024r.

W sobotę 11 maja na Rynku Manufaktury odbyła się inauguracja jubileuszowych X Senioraliów. Pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego aktywnie włączyli się w organizację tego wydarzenia.

W strefie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Seniorów czekało szereg atrakcji, m.in.:

 • Studenci fizjoterapii z kół naukowych:
  • SKN Neurorehabilitacji – działającego przy Klinice Rehabilitacji Neurologicznej
  • SKN Move It! – działającego przy Zakładzie Metodyki Nauczania Ruchu,

przy współpracy z Zakładem Gerontologii UM prowadzili ćwiczenia dla wszystkich uczestników Senioraliów oraz konkursy z wiedzy na temat zdrowego stylu życia, wykonywali testy funkcjonalne, mierzyli siłę mięśniową, a także instruowali jak bezpiecznie i efektywnie uprawiać sport;

 • Studenci działający przy Studenckim Kole Naukowym „Sleep Team” przy Zakładzie Medycyny Snu i Zaburzeń Metabolicznych UM, którzy oceniali jakość snu pod względem efektywności i higieny.
 • Pracownicy Zakładu Biofarmacji UM prowadzili konsultacje w zakresie prawidłowego przyjmowania leków, a także odpowiadali na pytania z zakresu bezpiecznej farmakoterapii, prawidłowego stosowania leków, pomiaru ciśnienia czy glikemii;
 • Pracownicy Zakładu Teorii Pielęgniarstwa i Umiejętności w Pielęgniarstwie UM prezentowali fantom geriatryczny do nauki opieki nad osobą starszą;
 • Pracownicy Kliniki Neurologii UM, instruowali, co zrobić, by zachować mózg w dobrej kondycji, a także prowadzili konsultacje w zakresie psychologii klinicznej i profilaktyki udarów;

Na zakończenie Inauguracji na scenie Rynku Manufaktury Pani Prezydent Hanna Zdanowska wraz z Przewodniczącym Uczelnianej Rady Samorządu Studentów oraz naszymi studentami przekazali klucze do miasta Seniorom.

Uniwersytet Medyczny przygotował również szereg innych wykładów i warsztatów dla Seniorów, które będą prowadzone podczas trwania Senioraliów – wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

Serdecznie dziękujemy Seniorom licznie odwiedzającym nasze stoiska, fantastycznym studentom, którzy wnieśli wiele pozytywnej energii do wydarzenia, pracownikom UMedu i Hani, która dzielnie wspierała pracę  kół naukowych – UMed łączy pokolenia 😊.


Poddębicki Dom Kultury i Sportu gospodarzem spotkania z Seniorami

W przepięknych wnętrzach Pałacu w Poddębicach, w dniu 13 maja odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno-warsztatowe w ramach w ramach partnerstwa European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing.

Podczas wykładu i warsztatów przygotowanych przez dr Agnieszkę Guligowską oraz mgr Karolinę Dzięcioł, Seniorki miały okazję zapoznania się z problematyką choroby refluksowej przełyku, jej przyczynami, objawami oraz sposobami radzenia sobie z problemem. W części warsztatowej obecne na spotkaniu Panie wspólnie układały jadłospis zapobiegający tym dokuczliwym objawom.

Choroba refluksowa przełyku to stan, w którym dochodzi do zarzucania treści żołądkowej do przełyku, co powoduje uciążliwe objawy lub powikłania, w tym tzw. zgagę. Objawy choroby występujące co najmniej 1-2 razy w tygodniu dotyczą ok. 20% osób w populacji, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem.

Po części warsztatowej Uczestniczki spotkania, w towarzystwie fantastycznej Pani Przewodnik zwiedzały wnętrza i otoczenie XVII wiecznego Pałacu Grudzińskich, w tym rozległy park z Ogrodem Zmysłów. Miały również możliwość skosztowania wody prosto ze Źródła w Teatrze Integarcji – Pijalni Wód Termalnych

Składamy serdeczne podziękowania za organizację spotkania Gospodarzom: Burmistrzowi Poddębic i Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach – Pani Zofii Kwapis-Leśniewicz oraz Pani Barbarze Olczyk – Dyrektor Poddębickiego Domu Kultury.

Dziękujemy również Wszystkim Paniom za przybycie i zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka
Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska
Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


UMed na Inauguracji IX Łódzkich Senioraliów

13 maja na Rynku Głównym Manufaktury rozpoczęła się IX edycja Łódzkich Senioraliów. Celem trwających blisko dwa tygodnie wydarzeń jest promocja aktywnego, pod każdym względem, życia w grupie osób 60+, inspirowanie Seniorów do podejmowania nowych aktywności oraz wskazanie możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

W inauguracji tegorocznego wydarzenia aktywnie uczestniczyli studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu, w tym:

 • SKN przy Zakładzie Położnictwa Praktycznego oraz SKN Zakład Pielęgniarstwa Wieku Rozwojowego i Promocji Zdrowia z udziałem Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka,
 • Studenckie Koło Naukowe Neurorehabilitacji działające przy Katedrze i Klinice Rehabilitacji Neurologicznej,
 • Zakład Pielęgniarstwa Zachowawczego;

oraz przedstawiciele koła naukowego oraz organizacji studenckich przy wsparciu pracowników Zakładu Biofarmacji oraz Zakładu Chemii Bionieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego UM w Łodzi:

 • Młoda Farmacja,
 • Polskie Stowarzyszenie Studentów Farmacji.

W ramach naszych stanowisk, przy udziale studentów i pracowników Uniwersytetu oraz przedstawicielek Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka, Seniorzy mieli możliwość zapoznania się z zasadami profilaktyki raka piersi, wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego, i glikemii, skorzystania z indywidualnych porad dotyczących właściwego stosowania leków.

O każdej pełnej godzinie studenci zrzeszeni przy SKN Neurorehabilitacji demonstrowali ćwiczenia zalecane osobom starszym (rozciągające, oporowe, równoważne, taneczne). Seniorzy mogli również wykonać testy oceniające ryzyko upadków, sprawność funkcjonalną i siłę mięśniową. We współpracy z Urzędem Miejskim Poddębice oraz Termami Poddębice promowano także działania EIPonAHA (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing), w ramach których Wydział Nauk
o Zdrowiu prowadzi spotkania edukacyjno- warsztatowe z Seniorami.

Przedstawiciele Wydziału Farmaceutycznego przez cały dzień prowadzili zindywidualizowane konsultacje na temat prawidłowego stylu życia, z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na potrzeby wydarzenia. Porady kierowano zwłaszcza do Seniorów obciążonych czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, którym – w razie potrzeby – zwracano uwagę na konieczność konsultacji lekarskiej.

Młodsi uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość „wejścia w skórę” seniora przy pomocy symulatora odczuć starczych.

Nasze stanowiska cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem obecnych na wydarzeniu Seniorów, a z przygotowanych przez nas atrakcji skorzystało kilkuset uczestników. Przez kolejne dwa tygodnie (do 26 maja) na Uczelni odbywać się będą różnorodne spotkania przygotowane z myślą o łódzkich Seniorach: https://umed.pl/ix-lodzkie-senioralia/

Do zobaczenia na wykładach i warsztatach!


„Być kobietą być kobietą”…

Dzień Kobiet z UMedem i Urzędem Miejskim w Poddębicach

W dniu 15 marca 2023 r. w budynku Geotermii w Poddębicach odbyło się kolejne z cyklu spotkań edukacyjno-warsztatowych w ramach partnerstwa European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing.

Tym razem spotkanie miało charakter okolicznościowy. W związku z obchodzonym 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, podobnie jak w roku ubiegłym, Seniorki zaproszono na wyjątkowe zajęcia poświęcone profilaktyce kobiecych dolegliwości. Wykład pt.: „BABSKIE SPRAWY – jak dbać o sprawność mięśni dna miednicy” poprowadziła dr n. med. Małgorzata Kilon – adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych, Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej, specjalista fizjoterapii. Po części wprowadzającej przeprowadzono warsztat praktyczny. Panie biorące udział w spotkaniu zostały zapoznane z techniką wykonywania ćwiczeń wzmacniających dno miednicy, stanowiących jedną z najlepszych form profilaktyki nietrzymania moczu. Dzięki doświadczeniu i umiejętnościom Pani Doktor, o wydawałoby się „wstydliwym”, a jednocześnie bardzo powszechnym problemie, Panie rozmawiały z dużym zainteresowaniem i pełną swobodą.

Nietrzymanie moczu (NTM) stanowi poważny problem zdrowotny i społeczny. W Polsce dotyka on około 2 mln osób, przy czym realny wymiar tego problemu jest znacznie wyższy, gdyż intymny charakter schorzenia utrudnia ocenę sytuacji w tym zakresie. Od 25 do 45% kobiet, w zależności od wieku, boryka się z dolegliwością nietrzymania moczu. Dlatego tak ważna jest edukacja zdrowotna i profilaktyka tego schorzenia. Podczas warsztatów Panie zapoznano m.in. z: czynnikami ryzyka NTM, możliwościami zapobiegania NTM, techniką wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla. Dyskutowano również o roli stylu życia w profilaktyce NTM, o tym jak ważne jest właściwe nawodnienie organizmu i o tym jak można w prosty sposób poprawić jakość życia, borykając się z problemem NTM.

Panie przybyły bardzo licznie na spotkanie i z ogromną chęcią wzięły udział w instruktażu prawidłowo wykonywanych ćwiczeń. Seniorki otrzymały pakiet cennych, praktycznych informacji, a ponadto każda z Uczestniczek otrzymała upominek od firmy DERMEDIC, produkującej dermokosmetyki na bazie poddębickiej wody geotermalnej.

Spotkanie otworzył Burmistrz Poddębic – Piotr Sęczkowski – złożył na ręce Pań życzenia, wręczył również upominki i kwiaty z ramienia Urzędu Miejskiego w Poddębicach. W przerwie na Uczestniczki czekał poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania za organizację spotkania Gospodarzom: Burmistrzowi Poddębic i Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach – Pani Zofii Kwapis-Leśniewicz.

Bardzo dziękujemy Wszystkim Paniom za przybycie i zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach, zaś z okazji Dnia Kobiet składamy najlepsze życzenia – przede wszystkim zdrowia i nieustającej pogody ducha.

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka

Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska

Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


„Bo w Walentynki Najważniejsze Jest Serce” – spotkanie edukacyjne dla Seniorów

W dniu 17 lutego 2023 r. w budynku Geotermii w Poddębicach odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne dla Seniorów z regionu. Tym razem pod hasłem „Bo w Walentynki Najważniejsze Jest Serce”. Święto obchodzone w Polsce 14 lutego nadało symboliczny wymiar i stanowiło doskonałą argumentację do rozmów o sercu. Gościem specjalnym spotkania był prof. dr hab. med. prof. UM Robert Irzmański, lekarz kardiolog, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych, Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Pan Profesor przeprowadził wykład na temat wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia w bardzo praktycznym aspekcie, nawiązującym do tego jak ćwiczyć aby uniknąć przetrenowania i jak właściwie dobrać formę aktywności fizycznej wobec współistniejących u pacjenta problemów kardiologicznych. Również tym razem nie zabrakło ciekawostek. Było m.in. o sportach wyczynowych, piramidzie aktywności fizycznej, syndromie złamanego serca i kardiomiopatii takotsubo J.

Po wysłuchaniu wykładu, Seniorki (tym razem w żeńskim składzie) realizowały zajęcia o charakterze warsztatowym, prowadzone przez członkinie Koła Naukowego „Move It” (pod opieką dr n. med. Katarzyny Glibov). Panie miały okazję ćwiczyć w rytmie latino. „Taniec dla serca” z krótką rozgrzewką i treningiem oddechu wzbudził zainteresowanie, aktywność i wywołał wyraźny wzrost poziomu endorfin wyrażony szczerym uśmiechem i zadowoleniem Uczestniczek.

Składamy serdeczne podziękowania Gospodarzom spotkania: Burmistrzowi Poddębic Piotrowi Sęczkowskiemu, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach
Zofii Kwapis-Leśniewicz, studentom (w składzie: Natalia Pawłuś, Justyna Zarzycka, Agnieszka Barul, Zofia Prusakiewicz, Julia Antos, Dominika Małgorzaciak, Wiktoria Mańka), a przede wszystkim Seniorkom, za udział w spotkaniu i aktywność.

 

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka

Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska

Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


SPOTKANIE Z NEUROLOGIEM

Jak zapobiegać starzeniu się mózgu? Czy mamy realny wpływ na opóźnienie demencji w starszym wieku? Na czym polega mechanizm obrony przed otępieniem? Czym jest rezerwa neuropoznawcza? Czy styl życia może spowolnić lub przyspieszyć starzenie się mózgu?

Na te i szereg innych pytań odpowiedziała dr hab. n. med., lekarz neurolog Agata Gajos podczas spotkania edukacyjno-warsztatowego w Poddębicach.

W dniu 5 grudnia 2022 r. w budynku Geotermii odbyło się kolejne spotkanie dla seniorów z regionu. Wydarzenie zostało tradycyjnie już zorganizowane we współpracy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Urzędu Miejskiego w Poddębicach w ramach partnerstwa European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing.

Podczas zajęć uczestnicy spotkania wysłuchali długo wyczekiwanego przez nich wykładu na temat możliwych metod zapobiegania starzenia się mózgu, jak również metod profilaktyki zaburzeń neuropoznawczych oraz otrzymali praktyczne porady w tym zakresie. Ponadto, pod okiem Pani Profesor Agaty Gajos mogli rozwiązać test oceny funkcji poznawczych i ocenić swoją kondycję w tym zakresie. W przerwie na uczestników czekał poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania Gospodarzom spotkania, a przede wszystkim przybyłym licznie i zaangażowanym w dyskusję Seniorom.

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka
Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu
dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska
Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


Zdrowa Samotność (Healthy Loneliness)

W dniu 28 października 2022, w ramach projektu Zdrowa Samotność (Healthy Loneliness), odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno – warsztatowe w Kompleksie Termalnym w Poddębicach.  Projekt Zdrowa Samotność (Healthy Loneliness) jest realizowany w ramach ERASMUS + i jego celem jest stworzenie programu szkoleń podnoszących jakość życia osób starszych żyjących samotnie poprzez udział w aktywnościach edukacyjnych.

Spotkanie rozpoczęła prof. Joanna Kostka-Kierownik Zakładu Gerontologii UM, podkreślając wagę działań na rzecz zdrowego i aktywnego starzenia się. Wspomniała również, iż w ostatnim czasie UMED został ponownie wyróżniony statusem centrum referencyjnego (EIP on AHA), uzyskując najwyższą ocenę (tzw. cztery gwiazdki).

Następnie dr n. hum. Magdaleną Wieczorkowską (Kierownik Zakładu Socjologii UM) poprowadziła wykład o psychospołecznych mechanizmach radzenia sobie z samotnością i osamotnieniem wśród osób starszych, a także warsztaty na temat korzyści z angażowania się w wolontariat w wieku senioralnym. Podczas zajęć uczestnicy zbadali swoje poczucie osamotnienia i określili swoje predyspozycje do wolontariatu.

Spotkanie zorganizowała pani Agata Wiśniewska (Dział Projektów Międzynarodowych UM) we współpracy z Urzędem Miejskim w Poddębicach.


UMED Z CZTEREMA GWIAZDKAMI

Uniwersytet Medyczny w Łodzi po raz trzeci znalazł się wśród 65 europejskich regionów i instytucji nagrodzonych statusem centrów referencyjnych (AHA Reference Site) w obszarze aktywnego i zdrowego życia oraz starzenia się. Działania uczelni oraz jej partnerów zostały ocenione na 4 gwiazdki – najwyższą z możliwych ocen. Wszystkie wyróżnione organizacje zostały docenione za kompleksowe i strategiczne rozwiązania związane z problematyką starzejącego się społeczeństwa oraz świadczenie wysokiej jakości usług zdrowotnych i opiekuńczych.

Jesteśmy jedynym ośrodkiem referencyjnym w Polsce i jako jedyni w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymaliśmy najwyższe wyróżnienie – cztery gwiazdki. Nasza uczelnia została doceniona za kompleksowe podejście do tematyki zdrowego życia i aktywnego starzenia się nie tylko w obszarze badań i innowacji, ale także edukacji i działalności społecznej. – podkreśla prof. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy z Zagranicą.

10 października, w Brukseli, odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień AHA Reference Site 2022. Uniwersytet Medyczny w Łodzi podczas tego wydarzenia reprezentowały prof. Joanna Kostka (Zakład Gerontologii, Wydział Nauk o Zdrowiu) oraz Agata Wiśniewska (Dział Projektów).

Uniwersytet Medyczny w Łodzi traktuje obszar „active and healthy ageing” w sposób kompleksowy i interdyscyplinarny. W ostatnich dwóch latach uczelnia rozwinął współpracę regionalną m.in. z miastem Poddębice oraz Powiatem Opoczyńskim. Aktualnie prowadzi także 46 projektów i inicjatyw skierowanych do osób 50+ (np. projekt Silver Starters, projekt Healthy Loneliness) lub wspierających integrację międzypokoleniową (np. projekt UMED Edukuje).

Klinika Geriatrii, pod kierownictwem prof. Tomasza Kostki, realizuje projekt badawczy VIGOUR (Opracowanie naukowych wytycznych do zwiększenia skali zintegrowanej opieki w Europie) współfinansowany przez Health Programme UE w ramach programu Horyzont 2020

EIP on AHA (Europejskie Partnerstwo Innowacyjne na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia się) to inicjatywa Komisji Europejskiej, polegająca na współpracy między Komisją Europejską a krajami, regionami, przemysłem, pracownikami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami reprezentującymi osoby starsze i pacjentów. To oparte na współpracy partnerstwo ma na celu poprawę zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym.

Dodatkowe informacje oraz pełna lista akredytowanych ośrodków referencyjnych:

http://rscn.eu/events-and-news/news/4th-call-aha-reference-site-star-accreditation/


SPOTKANIE Z SENIORAMI  GMINY PODDĘBICE – PROBLEMY KARDIOLOGICZNE

Dnia 30 maja 2022 r. w budynku Geotermii w Poddębicach odbyło się IV. już spotkanie edukacyjne dla seniorów z regionu. Wydarzenie tradycyjnie zostało zorganizowane we współpracy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Urzędu Miejskiego w Poddębicach. Tym razem przebiegało pod hasłem „ZADBAJ O SERCE”. Spotkanie zainaugurował wykład kardiolog – dr n. med. Iwony Szadkowskiej, która wprowadziła uczestników w problematykę najczęstszych problemów kardiologicznych, z którymi borykają się seniorzy. Po części wykładowej odbyły się warsztaty o charakterze praktycznym, podczas których zademonstrowano i omówiono zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego i tętna (wraz z interpretacją uzyskanych wyników), a także przedstawiono praktyczne kryteria oceny wydolności układu krążenia (wg klasyfikacji NYHA). Zwrócono również uwagę na nie od dziś nurtujące seniorów zagadnienia typowych i mniej typowych objawów chorób układu krążenia. Odpowiedziano na pytanie o czym mogą świadczyć i które z nich wymagają konsultacji lekarskiej. Nawiązano również do kardiologicznych aspektów aktywności fizycznej, zwracając uwagę na to jaki wysiłek fizyczny może być nieodpowiedni w różnych stanach chorobowych. Warsztaty koordynowane były przez dr n. med. Iwonę Szadkowską i dr n. o zdrowiu Agnieszkę Gołuchowską i zostały zrealizowane przy wsparciu studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uczestnicy spotkania wykazali duże zainteresowanie poruszoną problematyką. Brali czynny udział w dyskusji i aktywnie włączali się w zajęcia, deklarując chęć udziału w kolejnych.

Składamy serdeczne podziękowania Gospodarzom spotkania: Burmistrzowi Poddębic Piotrowi Sęczkowskiemu, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach
Zofii Kwapis-Leśniewicz, a także Poddębickiemu Centrum Zdrowia, które na czas zajęć zapewniło ciśnieniomierze. Podziękowania za zaangażowanie również dla studentów kierunku fizjoterapia (Kinga Pawelec, Joanna Kuchciak, Zuzanna Nowicka, Justyna Jóźwik, Natalia Czarnecka, Magdalena Czarnecka, Natalia Świech).

W sposób szczególny dziękujemy Seniorom, którzy tak chętnie uczestniczyli w spotkaniu. Już dziś zapraszamy na kolejne.

 

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka

Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska

Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


Dzień Kobiet z UMedem i EIP on AHA

W dniu 14 marca 2022 r. w budynku Geotermii w Poddębicach odbyło się kolejne – 3. z cyklu spotkań edukacyjno-warsztatowych w ramach partnerstwa European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing. W związku z obchodzonym 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, tym razem zaproszono Seniorki z regionu, dla których przygotowano dedykowane wystąpienia poświęcone profilaktyce kobiecych dolegliwości i promocji zdrowego starzenia się. Wykład pt.: „Ageing – marzenia i rzeczywistość” wygłosiła prof. dr hab. n. med. Jolanta Kujawa – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Część warsztatową poświęconą „Babskim sprawom – czyli jak śmiać się i kichać bez stresu oraz jak wykonać samobadanie piersi” przeprowadziły: dr Danuta Małańczuk, dr Małgorzata Kilon, mgr Agnieszka Lenarczyk, mgr Małgorzata Kurpios-Kosińska wraz ze studentkami Oddziału Pielęgniarstwa i Położnictwa, w składzie: Agata Suligowska, Aleksandra Zając, Julia Chudaś, Weronika Pankiewicz i Sandra Szymańska.

Podczas spotkania Panie poznawały czynniki sprzyjające pomyślnemu starzeniu się, a także z wielką chęcią wzięły udział w instruktażu prawidłowo wykonywanych ćwiczeń i zachowań zapobiegających zjawisku nietrzymania moczu oraz instruktażu samobadania piersi. Seniorki otrzymały pakiet cennych, praktycznych informacji na temat roli profilaktyki w przeciwdziałaniu najczęstszych dolegliwości zdrowotnych, miały również możliwość skorzystania z indywidualnych porad doświadczonych pielęgniarek i fizjoterapeutek.

Spotkanie poprzedziła krótka prelekcja nt. pielęgnacji dojrzałej skóry wrażliwej, przedstawiona przez przedstawicielkę firmy kosmetycznej BIOGENED (DERMEDIC), produkującej dermokosmetyki na bazie poddębickiej wody geotermalnej. Dla uczestniczek przewidziano upominki.

Spotkanie otworzył Burmistrz Poddębic – Piotr Sęczkowski, składając na ręce Pań życzenia, drobne upominki i kwiaty. W programie odbyło się również zwiedzanie budynku Geotermii i Basenów Termalnych, zaś w przerwie na Uczestniczki czekał poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania za organizację spotkania Gospodarzom: Burmistrzowi Poddębic i Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach – Pani Zofii Kwapis-Leśniewicz, a także Centrum Symulacji Medycznych UM w Łodzi za zapewnienie fantomu do ćwiczeń.

Bardzo dziękujemy Wszystkim Paniom za przybycie, ciekawą dyskusję, okazaną otwartość i deklarowaną potrzebę udziału w kolejnych spotkaniach. Z okazji Dnia Kobiet składamy zaś życzenia zdrowia, pogody ducha i nieustającej życzliwości.

 

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka

Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska

Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA

 


W dniu 10 stycznia 2022 r.

w budynku Geotermii w Poddębicach odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno-warsztatowe dla seniorów z regionu. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Urzędu Miejskiego w Poddębicach w ramach partnerstwa European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing.

W trosce o bezpieczeństwo epidemiologiczne uczestników, seniorzy zostali podzieleni na grupy, w których zrealizowano wykład i zajęcia o charakterze warsztatowym. Referat pt.: „Upadki seniorów” wygłosiła dr hab. n. o zdr. prof. UM Ewa Borowiak, zaś zajęcia praktyczne przeprowadziła dr. n. med. Anna Kubsik-Gidlewska. Podczas zajęć uczestnicy spotkania poznali czynniki ryzyka upadków i urazów, metody ich profilaktyki i otrzymali praktyczne porady w tym zakresie. Ponadto, pod okiem Pani Doktor – doświadczonej fizjoterapeutki – uczestnicy mieli możliwość wykonywania ćwiczeń poprawiających równowagę i koordynację ruchową, a także wzięcia udziału w instruktażu bezpiecznego upadania, podnoszenia się po upadku oraz prawidłowego chodzenia o kulach. W przerwie na uczestników czekał poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania Gospodarzom spotkania: Burmistrzowi Poddębic Piotrowi Sęczkowskiemu, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach Zofii Kwapis-Leśniewicz, a także Poddębickiemu Centrum Zdrowia, które na czas zajęć zapewniło niezbędny sprzęt rehabilitacyjny. W sposób szczególny dziękujemy seniorom, za przybycie i czynny udział w spotkaniu oraz wyrażoną chęć udziału w kolejnych.

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka

Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska

Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


<

Dzień Seniora w Poddębicach

W dniu 15 listopada br. w budynku Geotermii w Poddębicach odbyło się spotkanie edukacyjne dedykowane seniorom z regionu. W ten sposób, z okazji obchodzonego Dnia Seniora, zainaugurowano współpracę pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i Urzędem Miejskim w Poddębicach w ramach partnerstwa European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dr hab. n. o zdr. prof. UM Joanny Kostki pt.: „Niebieskie strefy, czyli jak zostać szczęśliwym stulatkiem…”. Po wysłuchaniu wykładu seniorzy zostali podzieleni na grupy, w których realizowali zajęcia o charakterze warsztatowym, prowadzone przez członków Kół Naukowych „PRO AGING” („Seniorze, czy jesteś prawidłowo odżywiony”?) i Move It ! („Zdrowy kręgosłup”) pod okiem opiekunów: dr n. o zdr. Agnieszki Guligowskiej i dr n. med. Katarzyny Glibov oraz mgr Marty Karbowiak. W spotkaniu wzięło udział 36 osób, które w trakcie warsztatów uczyły się wykonywania ćwiczeń stosowanych w profilaktyce bólów kręgosłupa, jak również poznawały najważniejsze dedykowane im zalecenia żywieniowe. Seniorzy otrzymali spersonalizowane porady dotyczące układania talerza żywienia, a także mieli wykonane pomiary antropometryczne oraz analizę składu ciała wraz z interpretacją.

Składamy serdeczne podziękowania Gospodarzom spotkania: Burmistrzowi Poddębic Piotrowi Sęczkowskiemu, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poddębicach Zofii Kwapis-Leśniewicz, studentom (w składzie: Monika Barabasz, Magdalena Pękala, Paulina Kościelniak, Julia Ławrynowicz, Julia Michalak, Ksenia Skrobek, Adrianna Franczyk, Agata Kapusta, Anna Tokarska i Mateusz Szarwas), a przede wszystkim Seniorom, za tak liczny udział w spotkaniu, aktywność i wyrażoną chęć dalszej współpracy.

dr hab. n. o zdrowiu  prof. UM Joanna Kostka

Koordynator ds. EIP on AHA na Wydziale Nauk o Zdrowiu

dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska

Koordynator Zespołu ds. EIP on AHA


Ogólnopolski Dzień Seniora

Ogólnopolski Dzień Seniora

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora Urząd Miejski w Poddębicach i Uniwersytet Medyczny w Łodzi zapraszają Seniorów na spotkanie edukacyjne.

W ramach zajęć przewidziano:

 • Wykład dr hab. n. o zdr. prof. UM Joanny Kostki: „Niebieskie strefy, czyli jak zostać szczęśliwym stulatkiem…”
 • Warsztaty „Seniorze, czy jesteś prawidłowo odżywiony”? (Koordynator dr Agnieszka Guligowska)
 • Warsztaty „Zdrowy kręgosłup” (Koordynator dr Katarzyna Glibov)

 

Podczas zajęć Seniorzy będą mogli skorzystać z indywidualnych porad
w zakresie diety i aktywności fizycznej oraz otrzymać spersonalizowane zalecenia.

Gdzie:
Geotermia Poddębice
Mickiewicza 17A
(kompleks hotelowo-basenowy)

Kiedy:
15 listopada (poniedziałek), godz. 15.00

Zapisy:
pod nr tel.: 603 445 443


Wydrukuj strone
Do gory
Do gory