FINAŁ XXX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY ZDROWIA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA Z BIEDRONKĄ

Posted Opublikowane przez Kamil w Aktualności
cze

W dniach 16-18 czerwca 2023 roku odbył się wielki finał XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża z Biedronką. Spotkanie odbyło się w Hotelu Ambasador*** w Łodzi. Głównym organizatorem był Polski Czerwony Krzyż, który stawia sobie za zadanie edukowanie młodzieży szkolnej w zakresie dbania o zdrowie, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz ochrony środowiska naturalnego. Jednym z Patronów wydarzenia był Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Olimpiada składała się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i finałowego. Na każdym etapie uczestnicy rozwiązywali test wiedzy związanej z ekologią, promocją zdrowia, zdrowym żywieniem i przeciwdziałaniem marnowaniu żywności. Dodatkowo każdy przeprowadzał akcję prozdrowotną w swoim środowisku szkolnym i lokalnym.

W finale Olimpiady udział wzięło 32 uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca na etapie okręgowym i w zdrowej, sportowej rywalizacji pokonali kilka tysięcy rówieśników. Uczestnicy musieli zmierzyć się z wymagającym testem składającym się ze 100 pytań oraz zreferować przed jury w formie prezentacji zrealizowane w swoich społecznościach lokalnych akcje prozdrowotne. W ocenie finałowej brali udział eksperci oraz przedstawiciele sieci Biedronka, którzy docenili  imponującą wiedzę finalistów.

W tegorocznej edycji Olimpiady zwyciężczyniami zostały Blanka Bogucka ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kędzierzynie-Koźlu oraz Alicja Czerw z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. „Nadziejami Biedronki” zostały z kolei Weronika Rybaczek oraz Natalia Domownik za przeprowadzenie najciekawszych akcji prozdrowotnych. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy w kategorii szkół ponadpodstawowych był indeks na wybrany kierunek studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego wręczenia dokonała Pani Dziekan Prof. Jolanta Kujawa.

Wszyscy uczestnicy Olimpiady zasłużyli na wysokie uznanie za twórcze i interesujące akcje prozdrowotne. Ich zaangażowanie pokazuje, że młodzież jest gotowa nie tylko podnosić swoją wiedzę, ale także działać na rzecz swojego otoczenia i wkład w propagowanie zdrowia. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak wspaniałą inicjatywę. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom finału, szczególnie zwycięzcom!