28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 10 maja 2025, Stadion Narodowy w Warszawie
Mamy przyjemność poinformować, że koła naukowe: SKN Let’s Talk Science! przy Zakładzie Mikrobiologii, Genetyki i Immunologii Doświadczalnej, SKN GenUse przy Zakładzie Genomiki Funkcjonalnej oraz SKN przy Zakładzie Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wezmą udział w 28. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
W czasie Pikniku zapewnimy odwiedzającym wiele atrakcji, w tym pokazy „MIKROKOSMOS: ODKRYWAJĄC NIEWIDZIALNE”, „GALAKTYCZNE REAKCJE I KOSMICZNE EKSPERYMENTY” i „NAUKOWY KOSMOS DLA NAJMŁODSZYCH”.
Więcej informacji dostępnych na stronie: https://www.pikniknaukowy.pl
Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia w maju w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy!
Zaproszenie na V Kongres Młodej Nauki (Gdańsk, 17-19.07.2025 r.)

Z radością informujemy, że w dniach 17–19 lipca 2025 roku, na Uniwersytecie Gdańskim, odbędzie się V Kongres Młodej Nauki. To wyjątkowa okazja dla młodych naukowców, doktorantów oraz studentów do zaprezentowania wyników swoich badań, wymiany doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów naukowych.
W ramach paneli tematycznych moderatorami oraz opiekunami naukowymi w kategorii nauki medyczne i nauki o zdrowiu będą pracownicy Zakładu Mikrobiologii, Genetyki i Immunologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, co stanowi doskonałą okazję do rozwijania współpracy międzyuczelnianej oraz pogłębiania wiedzy w różnych dziedzinach naukowych.
Szczególnie zachęcamy do zgłaszania chęci uczestnictwa w panelach:
„Medycyna translacyjna – od laboratorium do pacjenta”
Moderator: dr n. med. Paulina Żelechowska
Opiekun naukowy: dr n. med. Justyna Agier
„Naturalne związki bioaktywne o potencjale prozdrowotnym”
Moderator: dr n. biol. Aleksandra Góralczyk-Bińkowska
Opiekun naukowy: dr n. med. Justyna Agier
„Od zdrowia po chorobę: mikrobiota w centrum uwagi”
Moderator: dr n. med. Elżbieta Kozłowska
Opiekun naukowy: dr n. med. Justyna Agier
Jak zgłosić swoje wystąpienie?
Zgłoszenia referatów i plakatów są przyjmowane do 18 czerwca 2025 roku. Aby zgłosić swoje wystąpienie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Kongresu: https://kongresmlodejnauki.ug.edu.pl/lista-paneli/?_categories=nauki-medyczne-i-nauki-o-zdrowiu
Kontakt:
E-mail: kongresmlodejnauki@ug.edu.pl
Serdecznie zachęcamy do udziału i do zobaczenia w Gdańsku!
Ogólnopolska Konferencja „Wyzwania i problemy pacjentów przed i po chirurgicznym leczeniu otyłości – okiem specjalistów”
Ogólnopolska Konferencja
„Wyzwania i problemy pacjentów przed i po chirurgicznym leczeniu otyłości – okiem specjalistów”
14 marca 2025 r. | Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ul. Pomorska 251 oraz on-line
14 marca odbyła się po raz pierwszy Ogólnopolska Konferencja „Wyzwania i problemy pacjentów przed i po chirurgicznym leczeniu otyłości – okiem specjalistów” organizowana przez Oddział Łódzki PTD wraz z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Dietetyki przy współpracy Zakładu Żywienia i Epidemiologii UM w Łodzi. Ponad 100 osób uczestniczących w formie stacjonarnej zgromadziło się w sali konferencyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym przy ulicy Pomorskiej 251. Wśród nich byli także studenci Dietetyki zarówno z naszej, jak i z innych uczelni. W relacji online wzięło udział ponad 60 słuchaczy.
Wydarzenie uświetnili wybitni prelegenci i zaproszeni goście. Przybyło wielu specjalistów zajmujących się pacjentem chorym na otyłość. Swoją obecnością zaszczycili:
- prof. Jolanta Kujawa – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UM,
- prof. Cezary Chojnacki – Prodziekan ds. kierunku Dietetyka,
- prof. Jakub Fichna – Kierownik Katedry Biochemii i Chemii,
- prof. UM Ewelina Gaszyńska – Kierownik Zakładu Żywienia i Epidemiologii,
- dr Andrzej Siemaszko – Prezes Centrum Badań nad Żywnością Funkcjonalną,
- Artur Olsiński – Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
- Anna Leder – Rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
- Prezes PTD – dr n. o zdrowiu Grzegorz Kostelecki wraz z przedstawicielami Zarządu Głównego PTD.
Wszystkich uczestników przywitała dr n. o zdrowiu Agnieszka Kolmaga, przewodnicząca komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji, adiunkt w Zakładzie Żywienia i Epidemiologii UM, Przewodnicząca Łódzkiego Oddziału PTD. Podczas spotkania starano się odpowiedzieć na pytanie, jakie wyzwania i problemy napotykają pacjenci przed i po chirurgicznym leczeniu otyłości. Zaproszeni prelegenci podzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i zaprezentowali najnowsze wyniki badań oraz rekomendacje związane z profilaktyką i leczeniem otyłości. Dodatkowo pani dr n. o zdrowiu Justyna Nowak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziła dla chętnych bezpłatne certyfikowane warsztaty zatytułowane „Implementacja Praktyki SMART FAMILY w Polsce”, które wyposażyły uczestników w konkretne narzędzia do pracy z rodzinami dzieci z nadwagą i otyłością.
Konferencja była świetną sposobnością do poszerzenia swojej wiedzy i rozwoju zawodowego. Stała się przestrzenią do spotkania i wspólnych dyskusji, wymiany doświadczeń, a także nawiązania nowych kontaktów i współpracy pomiędzy uczestnikami.
II edycja konferencji OLIMP – Optimal Loading in Modern Physiotherapy
W dniach 14-16 marca 2025 roku w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się druga edycja konferencji OLIMP – Optimal Loading in Modern Physiotherapy. Wydarzenie zgromadziło niemal 400 uczestników, w tym studentów, fizjoterapeutów, lekarzy oraz pasjonatów ortopedii i rehabilitacji, podkreślając kluczowe znaczenie współpracy specjalistów w skutecznym leczeniu pacjentów.
Konferencja została zorganizowana przez absolwentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pełniących funkcje w Zarządzie Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego (OSTO), we współpracy ze studenckimi kołami naukowymi działającymi przy UM w Łodzi: SKN Move It!, SKN Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej oraz SKN Ortopedii i Traumatologii. Wśród organizatorów znaleźli się:
- mgr Natalia Pawłuś – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, Przewodnicząca Sekcji Fizjoterapii Fizjo-OSTO oraz I Wiceprezes OSTO
- mgr Edyta Skórzyńska – Wiceprzewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, Członkini Komisji Rewizyjnej OSTO
- dr n. med. Michał Kanak – Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Piątek, pierwszy dzień konferencji, rozpoczął się od rejestracji uczestników i oficjalnego powitania wszystkich adeptów ortopedii i fizjoterapii. Oprócz Członków Komitetu Organizacyjnego, głos zabrała Pani Profesor Joanna Kostka, Prodziekan ds. Jednolitych Studiów Magisterskich na Kierunku Fizjoterapii UM w Łodzi, a także Pan Magister Michał Łaz, Koordynator Wojewódzki Krajowej Izby Fizjoterapeutów, będącej Patronem Honorowym wydarzenia.
Konferencja składała się z dwóch dni wykładowych, w trakcie których prelegenci poruszyli zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia odcinka szyjnego kręgosłupa oraz kończyny górnej. Trzeci dzień poświęcono warsztatom praktycznym, które umożliwiły uczestnikom doskonalenie umiejętności pod okiem ekspertów.
Wśród prelegentów znaleźli reprezentanci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:
- Maja Wiktorowska
- Zuzanna Bartosiak
- Michał Tumielewicz
- Maciej Ciesielski
- Ludwika Mucha
- Michał Mycko
- Hubert Makowski
- Dominika Zdobylak
- Aleksandra Olejniczak
- Weronika Kuźnik
- Stanisław Budecki
- Krzysztof Brzozowski
Podczas konferencji przyznano nagrody za najlepsze wystąpienia. Z radością informujemy, że trzech z czterech laureatów jest związanych z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi:
- I miejsce: mgr Stanisław Budecki – „Rehabilitacja po rekonstrukcji ścięgien palców – strategie pracy z pacjentem”
- II miejsce: Maciej Ciesielski – „Złamania w obrębie stawu łokciowego – klasyfikacja, leczenie i możliwe powikłania”
- Nagroda publiczności: Michał Tumielewicz – „Fizjoterapia zachowawcza i pooperacyjna stożka rotatorów – zasady optimal loading w praktyce klinicznej”
Warsztaty praktyczne zorganizowano we współpracy z ekspertami oraz partnerami konferencji, obejmując m.in.: warsztat nt. proloterapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej w ortopedii, warsztat dotyczący podstaw ultrasonografii narządu ruchu, warsztat z wiązania węzłów artroskopowych, warsztat z testowania i treningu okolicy stawu ramiennego oraz z osteosyntezy w obrębie kończyny górnej.
Druga edycja OLIMP 2025 po raz kolejny pokazała, jak istotna jest współpraca ortopedów i fizjoterapeutów w skutecznej rehabilitacji pacjentów. Dzięki zaangażowaniu absolwentów i studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wydarzenie stało się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywania cennych kontaktów zawodowych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom, życząc dalszych sukcesów w pracy naukowej i zawodowej.
Studia to dla Ciebie za mało? Zrób z nich coś więcej – dołącz do ITS!
Przyjdź na spotkanie informacyjne i poznaj Indywidualny Tok Studiów!
Dowiesz się m.in.:
- Czym jest program ITS i jakie korzyści ze sobą niesie
- Jak napisać wniosek o ITS i wniosek o grant
- Jak wygląda praca w zespole badawczym
- Dlaczego trzeba stawiać na interdyscyplinarność
Opowiemy też o konkursie na Grant ITS i odpowiemy na każde pytanie związane z programem i zbliżającą się rekrutacją na ITS.
Zapraszamy!
Wydział Nauk o Zdrowiu
17.04.
godz. 11.00,
Aula Haftka
Więcej informacji: Małgorzata Kowalczyk, 799 092 100, um-its@umed.lodz.pl
O wydziale
Dla studentów
Dla pracowników
Informacje dla studentów
- ZAPROSZENIE NA DRZWI OTWARTE
w Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym w Łodzi - Hackathon „Hacka na Zdrowia 4” – zgłoś się już dziś i zmierz się z największym wyzwaniem tej wiosny!
- BIP – czyli Blended Intensive Program
- XVI konferencja Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Perspektywy rozwoju fizjoterapii Pabianice 6-7 grudnia 2024 r.
- OLIMPIJSKIE SUKCESY