Wszystkie artykuły z grudzień, 2024

XVI konferencja Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Perspektywy rozwoju fizjoterapii Pabianice 6-7 grudnia 2024 r.

Posted Opublikowany przez Marzena Kalinowska in Aktualności, Komunikaty
gru
16

Studenci fizjoterapii z Koła Naukowego Neurorehabilitacji wzięli udział w 16. Konferencji Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, która odbywała się w dniach 6–7 grudnia 2024 r. pod hasłem „Perspektywy rozwoju fizjoterapii”. Konferencja miała miejsce w Pabianicach, w  hotelu „Fabryka Wełny”. Podczas sesji studenckiej młodych naukowców studenci i studentki zaprezentowali swoje prace badawcze, zdobywając doświadczenie w wystąpieniach publicznych.

Przedstawione prace spotkały się z uznaniem środowiska akademickiego i praktyków.

Piotr Karolczyk oraz Jan Górski, studenci IV roku fizjoterapii, zostali wyróżnieni w kategorii Innowacyjność za pracę pt. „Robot typu Wearable jako element uzupełnienia rehabilitacji ręki po udarze mózgu”.

Swoje prace przedstawiali również:

Tomasz Wiktorek, IV rok studiów  – „Bóle kręgosłupa a osoby po 60 roku życia”.

Natalia Krzywonos, IV rok studiów  – „Poprawa sprawności kończyny górnej w skali Fugl-Meyer Assessment Upper Extremity u pacjenta po udarze niedokrwiennym mózgu z wykorzystaniem pomocy multimedialnych”.

Aleksandra Stronk, IV rok studiów  – „Zaburzenia równowagi wśród osób starszych w przedziale wiekowym 60-88 lat”.

Opiekunem wszystkich studentów była mgr Klaudia Marek z Kliniki Rehabilitacji Neurologicznej.

 

Serdeczne gratulacje i życzenia niegasnącego zapału naukowego dla wszystkich Prelegentów i Opiekunki koła.

„WŁĄCZMY SIĘ DO WSPÓLNEGO DZIAŁANIA – RAZEM PRZECIW AIDS”

Posted Opublikowany przez Marzena Kalinowska in Aktualności
gru
4

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który obchodzony jest na całym świecie 1 grudnia, Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował X edycję wojewódzkiego konkursu na temat HIV/AIDS i STI pod nazwą „Włączmy się do wspólnego działania – Razem przeciw AIDS”. Jednym z partnerów wydarzenia był Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych (klasa 7 i 8) oraz szkół średnich z terenu województwa łódzkiego. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do pogłębiania swojej wiedzy z zakresu HIV/AIDS. Podczas przygotowania do konkursu uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób może dojść do zakażenia, czym są zachowania ryzykowne i dlaczego warto ich unikać.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Podczas etapu szkolnego uczniowie musieli wykazać się podstawową wiedzą na temat HIV/AIDS oraz STI rozwiązując specjalnie przygotowany, przez ekspertów Krajowego Centrum ds. AIDS,  test. Uczniowie, którzy najlepiej odpowiedzieli na pytania przeszli do etapu wojewódzkiego, który odbył się 28 listopada 2024 roku  w Centrum Kliniczno – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Do finału konkursu zakwalifikowało się 92 uczniów z 46 placówek oświatowych. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 60 pytań. Dotyczyły one zarówno epidemiologii HIV/AIDS, działalności punktów anonimowego i bezpłatnego testowania tj. Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, a także możliwych dróg zakażenia, działań profilaktycznych oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Uczniowie ze szkół średnich mieli dodatkowe zadanie w postaci przygotowania pracy pisemnej odpowiadającej na pytanie: Jedna wizyta – trzy odpowiedzi: Test na HIV, kiłę i HCV – dlaczego warto je zrobić razem? Uczniowie, którzy najlepiej rozwiązali test, a tym samym zdobyli największą ilość punktów otrzymali statuetki oraz nagrody przygotowane przez PCK w Łodzi oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Podczas uroczystego zakończenia i wręczenia nagród obecni byli przedstawiciele PCK oraz Uczelni:

Michał Siemiński  – Dyrektor Łódzkiego Oddziału Okręgowego PCK

oraz prof. dr hab. Cezary Chojnacki –  Prodziekan ds. Kierunku Dietetyka Wydziału Nauk o Zdrowiu

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy !